- Financovanie: Európsky sociálny fond +Názov projektu:
Národný projekt PODPORA POMÁHAJÚCICH PROFESIÍ III
Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií III je pokračovaním predchádzajúcich Národných projektov Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II (1.9.2021 - 31.8.2023) a S pomocou k úspechu (1.9.2018 - 31.8.2021).
Tento projekt je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve, ktorý bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu+ v rámci Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie. Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.
Projekt POP III významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), pedagogických asistentov pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.
Našej škole bolo umožnené v rámci tohoto projektu vytvoriť 3 pracovné pozície: 1 školský špeciálny pedagóg a 2 pedagogické asistentky. Obdobie realizácie projektu: od 1. septembra 2023 do 31. augusta 2024.
Cieľom národných projektov je:
- implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR
- vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
- zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.
Všeobecné informácie o projekte
- Názov projektu: Podpora pomáhajúcich profesií III
- Spolufinancovaný fondom: Európsky sociálny fond +
- Cieľ politiky 4: Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa
- Priorita: 4P2 Kvalitné a inkluzívne vzdelávanie
- Investičná priorita: Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.
- Špecifické ciele:
ESO 4.5 Zvýšenie kvality, inkluzívnosti a účinnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj ich relevantnosti z hľadiska trhu práce okrem iného prostredníctvom potvrdzovania výsledkov neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa s cieľom podporiť nadobúdanie kľúčových kompetencií vrátane podnikateľských a digitálnych zručností, a tiež prostredníctvom podpory zavádzania systémov duálnej odbornej prípravy a učňovskej prípravy
ESO 4.6. Podpora rovného prístupu, a to najmä znevýhodnených skupín, ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu a odbornej príprave a podpora ich úspešného ukončenia, počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve cez všeobecné a odborné vzdelávanie a prípravu až po terciárnu úroveň a vzdelávanie a učenie dospelých vrátane uľahčovania vzdelávacej mobility pre všetkých a prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím
- Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
- Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a žiaci základných a stredných škôl, vrátane žiakov so ŠVVP všetkých škôl, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení v SR (t. j. štátne, cirkevné aj súkromné školy).